دانلود پروژه و مقاله

» پاورپوینت جغرافیای شهرستان شیروان

پاورپوینت جغرافیای شهرستان شیروان ۶ دی ۱۳۹۸

پاورپوینت جغرافیای شهرستان شیروان دسته: شهرسازی
بازدید: ۱ بار
فرمت فایل: pptx
حجم فایل: ۳۱۲ کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: ۲۶

شهرستان شیروان طبق تقسیمات وزارت کشور یکی از شهرستانهای استان خراسان است که از طرف شمال به مرز ایران و اتحاد جما هیر شوروی و ازطرف جنوب به شهرستان اسفراین از خاور به شهرستان قوچان و از باختر به شهرستان بجنورد محدود می شود فاصله مرکز شهرستان شیروان تا مشهد مرکز استان خراسان ۱۸۸ کیلومتر است شهر شیروان با توجه به موقعیت جغرافیایی در ۳۷ درجه و ۲۳ د

قیمت فایل فقط ۵۲,۰۰۰ تومان

خرید

شهرستان شیروان

شیروان در ارتفاع ۱۳۶۰ متری از سطح دریا در یک چاله ناودیسی وسیع بین کوه های کپه داغ و آلاداغ واقع شده است شهرستان شیروان ازشهرهای مرتفع شمال خراسان وازنظرطبیعی ناحیه ای کوهستانی می باشد بلندترین ارتفاعات آن در شمال کپه داغ ( کپه داغ ۲۹۶۵ متر ) و کوه گلیل ( گلول ۲۶۲۵ متر ) ودرجنوب ,کوه شاه جهان ۳۰۳۲ متر ازسطح دریا می باشد.

گرم شدن هوا دربهاردرمنطقه شیروان نسبت به سایرمناطق خراسان شمالی آهسته ترصورت می گیرد زیرا در فروردین ماه متوسط درجه ای حرارت ماهیانه به ۱۰درجه سانتیگراد می رسد تیر ماه گرم ترین ماه سال را تشکیل می دهد.

پوشش گیاهی شر شیروان

پوشش گیاهی هر منطقه با آب و هوا و میزان بارندگی و کوه های آن ناحیه ارتباط مستقیم دارد . چون وضعیت آب و هوا تعیین کننده پوشش گیاهی و امکانات زیستی هر محیط است.

منطقه شیروان شامل گیاهان علفی یک یا چند سال است و درخت و درختچه بسیار کم است و اکثر در ارتفاعات دیده می شود که بارندگی نسبتاً فراوانی دارد . بطور کلی پوشش گیاهی منطقه شیروان به سه دسته تقسیم می شود:

۱- گیاهان درختی۲- گیاهان درختچه ای ۳- گیاهان بوته ای

آب و هوای شهر شیروان

آب و هوای هر منطقه ارتباط مستقیمی با عرض جغرافیایی , بارش , ارتفاع زمین , بادها , جهت کوهها , دریاها و دشت ها , مناطق پست و پوشش گیاهی اطراف آن دارد . شهرستان شیروان بطور کلی منطقه ای کوهستانی و دارای آب و هوای نسبتاً سرد و گرم و معتدل در تابستان است. منطقه شیروان را چند توده هوایی تحت تاثیر قرار می دهند که عبارتند از :

۱- توده هوایی سردآنتی سیکلون سیبیری که معمولاً از طریق شوروی (شمال شیروان) و کوه های ذوالفقار وارد منطقه شیروان می شود و باعث سرمای شدید اواخر زمستان می گردد.

۲- توده هوایی متشکل در مدار ۳۰ درجه اقیانوس اطلس که از طریق اروپای شمالی و عبور از روی دریای سیاه و دریای خزر و دریافت رطوبت زیاد از قسمت شمال وارد منطقه شیروان می شود.

۳- وجود بیابانهای خشک و کوهستانهای بیابانی و دشتهای جنوبی کشور افغانستان در فصل تابستان مرکز کم فشاری را ایجاد می کند .

۴- توده هوای مازندران که از طریق دره های حاصله به وسیله رود اترک , شیروان را تحت تاثیر قرار می دهد که باعث بارندگی و وزش باد شمال غربی و جنوب شرقی بنام دولان می گردد.

۵- توده هوای کم فشاری که منشا اصلی آن در مدیترانه شرقی است و معمولا خراسان را تحت تاثیر قرار می دهد البته در شیروان از شدت آن کاسته می شود اما به هر حال یکی از جبهه های بارش در این منطقه محسوب می شود بطور کلی در شیروان سرما ازآبان آغاز و تا اوایل اردیبهشت ماه ادامه دارد .

مساحت و جمعیت شهرستان شیروان

طبق آمارنامه استان خراسان در سال  ۱۳۶۵  شمسی مساحت شهرستان شیروان  ۲۲۷۹  کیلومتر مربع و جمعیت آن ۹۸۹۶۰  نفر است که ۵۰۹۳۴ نفر در مرکز شهر و بقیه در روستا زندگی می کنند و تراکم نسبی جمعیت ۴/۴۳ نفردرهرکیلومترمربع است .شهرستان شیروان ازدهستان های ۱- حومه ۲- تکمران۳- دوین ۴- زوارم ۵- زیارت ۶- شیخ امیرانلو ۷- قلجق ۸- گلیان ۹- قلچه تشکیل می شد.

دهستان تکمران مرکز: تکور از ادغام دو دهستان سابق تکمران و شیخ امیرانلو .

۲- دهستان حومه مرکز : الله آباد علیا ازادغام دهستانهای سابق دوین وحومه وچندین روستاازدهستان مایوان قوچان .

قیمت فایل فقط ۵۲,۰۰۰ تومان

خرید

برچسب ها : جغرافیای شهرستان شیروان , شهرستان شیروان , Geography of Shirvan city , پاورپوینت جغرافیای شهرستان شیروان , ppt جغرافیای شهرستان شیروان , جغرافیای شهرستان شیروان ppt , کد شهرستان شیروان , نقشه شهرستان شیروان خراسان شمالی , جمعیت شهرستان شیروان

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

بیوگرافی نویسنده

مشاهده تمامی 11952 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها